Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nudíš se? Rozchod!

6. 11. 2008 9:38:38
Člověk sedí na gauči a čeká, kdo mu co nabídne. To se přenáší i do vztahů

Začíná to vcelku hezky. Dvě spřízněné duše si slibují věrnost, lásku a vzájemnou úctu a těší se na společný život plný harmonie a štěstí. Více než polovina z nich dřív nebo později skončí u rozvodového řízení, kde se jako psi zhádají o peníze, děti a kdo že za to vlastně může. Udělají pár scén, pěkně si to vytmaví a rozejdou se, každý se svými šrámy na duši, někdy i na těle. Anebo se rozejdou v poklidu, usmívají se na všechny strany, hrají si na rozumné a odpovědné. A své šrámy nenávidí a tváří se, jako by vůbec neexistovaly.

Příčiny takového stavu jsou docela nasnadě. Žijeme v době individualismu a liberálního utilitarismu. Nenaplňuje tě vztah? Rozejdi se! Prožíváte problémy? Rozejdi se! Nudíš se s ní/ním? Rozejdi se! Je to přeci tak jednoduché. Problém je v okamžiku vyřešen, není-liž?

Není-liž. „Vyřeší“ se možná viditelné projevy onoho problému, ale ta podstata, pravá příčina zůstává a přenáší se do dalších vztahů. Samozřejmě, že nejrůznějších příčin a vlivů je zde více, nicméně ta hlavní a podstatná mezi nimi vychází z postmoderního způsobu uvažování euroatlantické civilizace. Tou příčinou je konzum.

Konzumní člověk (tedy typický Američan/Evropan) sedí na pohodlném gauči, cpe se brambůrkama a čeká, co mu kdo přinese. Co mu kdo nabídne. Jak mu kdo poslouží. Co pro něj kdo udělá. Tato pasivita a „spotřebnost“ se jakožto životní filosofie musela nevyhnutelně přenést i do mezilidských vztahů, tedy i do vztahů partnerských.

„Budování vztahu“ dnes spočívá ve společném sledování televize. A když se do manželství vloudí nějaký dlouhodobější problém, partneři to nejraději řeší útěkem. Nemají žádný zájem o svůj vztah bojovat, nesnaží se konflikt se vzájemnou láskou a pokorou vyřešit, protože jim to prostě za to nestojí. To by totiž vyžadovalo velké úsilí, přiznání vlastních chyb a taky krok do neznáma. A proč by to vlastně někdo vůbec riskoval, když zachránit může jen vztah, o kterém slíbil pln radosti a lásky, že jej ukončí až smrt? Tak se raději rozejdem. Obrazovkou se přeci můžem krmit pořád.

Sám zkušenost s manželstvím nemám, ovšem řídím se zásadou „lepší než učit se z chyb vlastních je učit se z chyb jiných.“ Chodím s očima a ušima otevřenýma a měl jsem možnost slyšet výpovědi mnoha zkušenějších mužů i žen na jejichž základě jsem dospěl k přesvědčení, že to, co vztah nejčastěji zabíjí a vede k hádkám a jeho rozpadu, je nedostatek komunikace. Nemám na mysli jen tak nějakou výměnu informací. Mluvím o tom si spolu sednout a se zájmem si vyslechnout, co nám náš protějšek chce říci, co prožívá a – jedno z nejdůležitějších – čím ho štveme. Umět sdělit, přijmout a reagovat na kritiku podle mě patří k nejpodstatnějším rysům „zdravého“ vztahu. A řekl bych, že je nutnou podmínkou pro opravdu šťastné soužití.

Jsem skálopevně přesvědčen, že koncept „manželství na celý život“ není nijak zastaralý, překonaný nebo zbytečný. Dnešní společnost ho však často vnímá jako nevyhovující. To zajisté je. Spoustě lidem nevyhovuje. Nevyhovuje jim závazek, vzájemná odpovědnost, úsilí, které je třeba do kvalitního vztahu vložit. A tak se raději znovu vyvalí před televizi a přemýšlejí, proč mají tak zpackaný život...

Marek Pecina

Masarykovo gymnázium a JŠ Vsetín

Autor dostane knižní cenu

Autor: Studenti čtou a píší noviny | čtvrtek 6.11.2008 9:38 | karma článku: 24.37 | přečteno: 2304x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Třída all inclusiv počtvrté , tentokrát pod stanem.

I ve třídě all inclusiv mohou mít žáčci nezapomenutelné zážitky. Vždycky to záleží na lidech, kteří s nimi pracují.

25.6.2018 v 15:06 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 249 | Diskuse

Helena Vlachová

Kam se to jen naše země propadá

Patřím mezi ty, kterým se nelíbí to, co se u nás děje. Politická kultura se propadá, platí i o některých rádoby moderátorech

25.6.2018 v 8:30 | Karma článku: 27.09 | Přečteno: 1132 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Samopal American 180 - malorážka afrických bojovníků

Září 1979, Přístav Biera, Mosambik – jednotka složená z vytrénovaných členů speciálních sil Rhodesie a stopařů z čtvrtého průzkumného regimentu Jihoafrické republiky narazí v ulicích města na nepřítele.

25.6.2018 v 8:20 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 946 | Diskuse

Frantisek Sklenar

No Point to Worry about... 2018.06.25.

Blog o veciach, ktorými nemá zmyslel sa trápiť... ak sa Vám páči, čo vidíte, prosím zdieľajte. Ak nie...

25.6.2018 v 1:00 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 90 | Diskuse

Libuse Palkova

Co je to Dejhule?

A víte jak vypadá bonbónostroj? Dejhule není žádné sprosté slovo, ikdyž to možní zní všelijak-je to Dejvické hudební léto, které se koná na Kulaťáku. A i letos se to opravdu vydařilo. Zde je malá ochutnávka.

24.6.2018 v 18:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 372 | Diskuse
Počet článků 279 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1076
Na projektu "Studenti čtou a píší noviny" spolupracují s MF DNES stovky středních škol z celé republiky. V jarním kole 2010 se zapojilo rekordních 835 tříd. Vybrané články se budou v průběhu šesti týdnů v dubnu a květnu objevovat na stránkách MF DNES i na iDNES.cz. Poprvé se projekt na blogu iDNES.cz představil v roce 2007. Více informací o projektu naleznete zde.
Najdete na iDNES.cz